Poradnik AVAL

Przystępując do budowy lub remontu domu czy mieszkania warto zatroszczyć się o przystosowanie do kilku systemów (anteny radiowe i telewizyjne, telewizja satelitarna, domofony, alarmy, telefony, sieć komputerowa LAN), nawet jeżeli nie mamy zamiaru instalować ich natychmiast. Należy przeanalizować swoje obecne i ewentualne przyszłe potrzeby oraz skonsultować się z fachowcem. Koszty położenia pod tynk lub podłogę kilku przewodów do instalacji antenowej, domofonowej, alarmowej, telefonicznej, czy też sieci komputerowej naprawdę nie są wysokie. Później wystarczy tylko dokupić niezbędne urządzenia i system jest gotowy do pracy. O ileż więcej (pieniędzy, energii i zdrowia) kosztuje późniejsze wykuwanie bruzd pod kable, szpachlowanie i malowanie świeżo odnowionego lub wybudowanego mieszkania. Zaś koszty urządzeń bezprzewodowych są z reguły wyższe i najczęściej nie zapewniają takiej jakości i niezawodności, jak systemy przewodowe. Wspomniane wyżej przypadki - jak wynika z naszych wieloletnich doświadczeń - wcale nie są rzadkością!


Systemy nagłośnienia Public Address

Antena do odbioru DVB-T Głównym zadaniem systemu Public Address jest możliwie równomierne nagłośnienie dużych powierzchni. W tym celu najczęściej stosuje się technikę, która do transmisji mowy i/lub muzyki wykorzystuje transformatory linii 100V. Takie rozwiązanie umożliwia proste łączenie dużej liczby głośników bez konieczności dokładnego uwzględniania impedancji linii głośnikowej. Technika nagłośnienia Public Address znajduje szerokie zastosowanie do rozgłaszania komunikatów oraz muzyki tła w sklepach, hipermarketach, szkołach, urzędach, obiektach sportowych, restauracjach czy dworcach. Znajduje też zastosowanie w gabinetach lekarskich i kosmetycznych, poczekalniach, domach i ogrodach. W większych systemach często widzimy różnego rodzaju projektory i tuby głośnikowe. W mniejszych najczęściej głośniki sufitowe, głośniki w obudowach i kolumny głośnikowe.


Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Antena do odbioru DVB-T Zarówno z nadajników naziemnych, jak i z satelitów dociera do nas bardzo dużo ciekawych i coraz częściej w języku polskim programów radiowych i telewizyjnych. Dla ludzi poznających bądź znających języki obce oferta jest jeszcze większa. Teoretycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Teoretycznie! W praktyce zaś różnie bywa z tym odbiorem: albo kupiony na bazarze taniutki kabel koncentryczny ma za duże tłumienie, albo gniazdka mają za wąskie pasmo, albo w ogóle są zamontowane nie tam gdzie trzeba, albo też zamiast pięknego obrazu widzimy puzzle, albo w ogóle nie możemy znaleźć sygnału z anteny satelitarnej itd. W miejsce przyjemności pozostaje jedynie zgrzytanie zębów! A przecież anteny telewizyjne, czy satelitarne - to taka bardzo prosta sprawa... W obrębie naszych zainteresowań znalazła się więc naziemna telewizja cyfrowa DVB-T.


Telewizja satelitarna DVB-S

Antena satelitarna TelevesTelewizja satelitarna od wielu lat jest jednym z głównych źródeł oglądanych przez nas programów telewizyjnych. Istnieje równolegle do klasycznego, naziemnego odbioru radia i telewizji. Cechą charakterystyczną satelitarnego sposobu rozpowszechniania programów telewizyjnych jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów za pomocą jednego tylko nadajnika. Ponadto taki sposób emisji stwarza możliwość dotarcia z sygnałem do miejsc, na których budowa sieci nadajników naziemnych jest nieopłacalna bądź wręcz niemożliwa. W najprostszym przypadku odbiór telewizji satelitarnej jest realizowany za pomocą anteny TV-SAT z konwerterem i odbiornika satelitarnego podłączonego do telewizora. W kilku naszych artykułach jest omawiana telewizja satelitarna DVB-S.


Antenowa Instalacja Zbiorowa AIZ

Multiswitch kaskadowy do AIZAntenowa instalacja zbiorowa (AIZ) służy do odbioru i przewodowego rozprowadzania sygnałów radiodyfuzyjnych nadawanych przez stacje naziemne i satelitarne do abonentów w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej lub w grupach budynków sąsiadujących ze sobą. Kiedyś były to popularne AZARTy. W bardziej rozbudowanych instalacjach zbiorowych istnieje również możliwość przesyłania programów wytwarzanych w lokalnym studiu. Możliwości techniczne produkowanych obecnie urządzeń umożliwiają wykonywanie antenowych instalacji zbiorowych na bardzo wysokim poziomie. Warunkiem jest jedynie stosowanie sprzętu nowoczesnego i należyte jego dobieranie (projektowanie instalacji). Więcej informacji znajdą Państwo w artykułach, w których jest omawiana antenowa instalacja zbiorowa AIZ.


Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWiN

Alarmy - Manipulator INT-KSG SATELOprócz przyjemności i rozrywek chcielibyśmy się cieszyć poczuciem bezpieczeństwa. Wraz ze wzrostem zagrożeń rośnie również zainteresowanie systemami zabezpieczającymi, zwłaszcza systemami alarmowymi. Systemy technicznej ochrony mienia mają coraz większe możliwości - wraz ze wzrostem popytu i dynamicznym rozwojem techniki stają się coraz tańsze. Niższe ceny i coraz to większe możliwości są dodatkową zachętą do instalowania alarmów. System alarmowy może nas ochronić przed niepożądanymi gośćmi na podwórku lub klatce schodowej, włamaniem do mieszkania, sklepu, czy firmy. Może też poinformować o pożarze. Niestety najczęściej myślimy o założeniu systemu alarmowego już po wizycie złodziei w naszym domu lub firmie. W Poradniku znajdą Państwo artykuły, w których opisujemy Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu. Piszemy w nich na temat pasywnych czujek alarmowych, aktywnych barier podczerwieni, centrali alarmowej oraz zasilania rezerwowego systemów alarmowych.


Monitoring wizyjny CCTV

Kamera telewizyjna bullet CCTVWszystkie systemy zabezpieczające - nie tylko alarmy - mogą być już instalowane w zwykłych domach, nie tylko zaś - jak było kiedyś - w siedzibach banków, czy też bogatych firm. Doskonałym przykładem systemu technicznej ochrony mienia, który zawędrował pod strzechy jest monitoring wizyjny (telewizja przemysłowa). W naszym Poradniku poświęcamy sporo miejsca systemom telewizji przemysłowej CCTV. Czasami stosuje się też nazwę telewizja dozorowa. W kolejnych tekstach omawiamy obiektywy stosowane w systemach telewizji przemysłowej. Omawiając kamery telewizji przemysłowej opisujemy budowę, parametry i funkcje kamer CCTV. W kolejnym tekście opisujemy najczęściej spotykane rodzaje kamer telewizyjnych CCTV. Dalej opisujemy metody transmisji sygnałów wizyjnych za pomocą różnych mediów. Trochę miejsca poświęcamy również cyfrowej obróbce i rejestracji sygnałów wizyjnych.


Domofony i wideodomofony

Wideodomofon 1020AE COMMAXDomofony i wideodomofony są już chyba standardowym wyposażeniem każdego nowego domu jednorodzinnego. Podobnie rzecz się ma w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Zwłaszcza tutaj widać radykalne zmiany, które nastąpiły w ciągu ostatnich lat. W nowym budownictwie nie spotyka się już analogowych paneli bramowych z dużą ilością przycisków. Coraz częściej są to już zgrabne klawiatury paneli cyfrowych systemów domofonowych. W nowoczesnych bramofonach można spotkać już elektroniczne spisy lokatorów. Coraz częściej spotyka się też w bramofonach kamerę. Różnica w cenie między klasycznym domofonem a wideodomofonem jest coraz mniejsza, zaś możliwości zasadniczo różne. Rozwój techniki umożliwia bezproblemowe zwiększenie komfortu obsługi. Lokator nie musi już otwierać drzwi kluczem; może to uczynić za pomocą wprowadzonego kodu lub po zbliżeniu karty, czy breloka do czytnika zbliżeniowego zamontowanego w bramofonie. Najpierw trochę miejsca poświęcamy w naszym Poradniku analogowym systemom domofonowym i wideodomofonowym. Następnie pokrótce omawiamy cyfrowe systemy domofonowe stwarzające możliwość integracji z innymi systemami zabezpieczającymi. Jeden z artykułów jest poświęcony coraz powszechniejszym systemom kontroli dostępu. W jednym z artykułów omawiamy elektrozaczepy, rygle elektromagnetyczne i elektromagnesy do drzwi.


Baterie i akumulatory

Akumulator EP 7,2/12 EuropowerNiejako przy okazji powstały teksty, w których opisujemy najpowszechniej spotykane baterie i akumulatory. W naszej firmie wszystko zaczęło się wiele lat temu od sprzedaży akumulatorów bezobsługowych do systemów alarmowych, którą prowadzimy prawie od początku działalności. W Poradniku najpierw omawiamy najczęściej spotykane baterie elektryczne, w tym baterie cynkowo-węglowe, alkaliczne, tlenkowo-srebrowe, rtęciowe, litowe, cynkowo-powietrzne, następnie zaś akumulatory ołowiowe, niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe oraz litowo-jonowe. Dalej więcej uwagi poświęcamy szczelnym bezobsługowym akumulatorom kwasowo-ołowiowym SLA, które od dawna są powszechnie stosowane do zasilania rezerwowego systemów alarmowych. Ale przecież nie tylko; szerokie zastosowanie akumulatory bezobsługowe znajdują również w centralach telefonicznych, zasilaczach awaryjnych, kasach fiskalnych, przenośnych narzędziach i mobilnych przyrządach pomiarowych, w aparaturze medycznej oraz zabawkach. Można też je znaleźć w kosiarkach z rozrusznikiem elektrycznym, na jachtach i w wielu, wielu innych miejscach. Warto coś niecoś wiedzieć na temat akumulatorów, zwłaszcza przy szukaniu zamienników. Przy okazji można stwierdzić, że akumulatory wykonywane w technologii AGM są stosowane od wielu lat w lotnictwie wojskowym, w tym w amerykańskich bombowcach B-52 i myśliwcach F-18.


Radiotelefony LPD, PMR, CB radio

CB radio TTI W obszarze naszej działalności mieszczą się od dawna systemy łączności, w tym radiotelefony LPD, PMR, CB radio. W artykule poświęconym radiotelefonom omawiamy właściwości i zastosowania radiotelefonów. Dalej opisujemy radiotelefony LPD i PMR, które mogą być przydatne nie tylko instalatorowi na budowie. Przedstawiamy również częstotliwości kanałów stosowanych przez radiotelefony LPD i PMR. W naszym Poradniku nie zabrakło również tekstu poświęconego urządzeniom CB radio. Również tutaj przedstawiamy zakresy częstotliwości stosowanych przez CB radio. W dalszej części omawiamy radiotelefony CB, anteny CB oraz najczęściej stosowane uchwyty do anten. W jednym z tekstów znajdą Państwo ponadto opisy najczęściej spotykanych funkcji radiotelefonów.


Osprzęt instalacyjny

Łącznik typu ScotchlokPierwsze łączniki Scotchlok zostały wprowadzone na rynek ponad 50 lat temu przez firmę 3M. Obecnie wiele firm produkuje łączniki tego typu. Łącznik typu Scotchlok umożliwia łączenie przewodów bez konieczności zdejmowania izolacji i skręcania poszczególnych żył. Charakteryzuje się dużą łatwością i szybkością stosowania. Łącznik Scotchlok jest przystosowany w zasadzie do wszystkich niskonapięciowych kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych. Dzięki zastosowanej technice U-contact styk przebija izolację łączonych przewodów pod działaniem niewielkiej siły. W ten sposób powstaje trwałe i odporne na wibracje połączenie. Powstałe połączenie cechuje się ponadto znakomitą odpornością na działanie wilgoci dzięki wypełnieniu złączki specjalnym żelem uszczelniającym. W kilku artykułach opisujemy drobny osprzęt instalacyjny. Taśmy kablowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebne szybkie łączenie kabli, przewodów, czy też rur w wiązki. W technice elektroinstalacyjnej stosuje się różnego rodzaju uchwyty przewodów, które usprawniają wykonywanie instalacji na podłożach miękkich i twardych.


Do naszego poradnika staraliśmy się wybrać opracowania nadające się do czytania przez Czytelnika nie mającego większego doświadczenia w omawianej branży. Aczkolwiek nie wszystkie opracowania są dla zupełnie początkujących. Dokonując wyboru prezentowanych artykułów wychodziliśmy jednak z założenia, że nie powinny to być teksty emanujące zbyt wielką ilością skomplikowanych wzorów oraz specjalistycznych sformułowań. Czasami jednak musieliśmy założyć, że Czytelnik zna podstawowe określenia i zjawiska z zakresu elektroniki i elektrotechniki.

Mamy nadzieję, iż niniejsze opracowania przybliżą Państwu tę specyficzną dziedzinę, w której przyszło nam pracować i ułatwią albo to rozmowę z potencjalnymi wykonawcami, albo też samodzielne rozwiązywanie mniej skomplikowanych problemów. Chociażby zapewnienie w miarę dobrego odbioru programów telewizyjnych we własnym domu. A nie zawsze jest to takie proste!