Wideodomofony analogowe

Co to jest wideodomofon?

Wideodomofony (videodomofony) oferują nową jakość bezpieczeństwa dla mieszkań i domów. Oprócz funkcji oferowanych przez klasyczny domofon, czyli możliwości prowadzenia rozmowy z gościem i otwierania drzwi, monitor wideodomofonowy daje w mieszkaniu wyraźny obraz gościa stojącego przed kamerą umieszczoną w bramofonie przy wejściu. Dzięki temu odwiedzający może być zidentyfikowany, zanim odpowiemy na jego wywołanie. Obraz pojawia się tylko na monitorze wideodomofonu wywoływanego użytkownika, a przy zastosowaniu odpowiedniego urządzenia utajniającego rozmowa nie będzie słyszana przez żadnego innego użytkownika. Podkreślić należy również, iż wideodomofony zapewniają jednostronną komunikację wizyjną - monitor jest tylko w mieszkaniu. Komunikacja słowna jest obustronna, jak w przypadku klasycznych domofonów.

Najnowsze wideodomofony umożliwiają ponadto podłączenie kamer telewizyjnych CCTV oferując w ten sposób dodatkową obserwację albo całego wejścia, albo na przykład bramy wjazdowej. Wideodomofony coraz częściej umożliwiają również sterowanie bramą wjazdową i oświetleniem przed domem lub na klatce schodowej. W związku z wieloma zaletami oraz spadającymi cenami wideodomofony coraz powszechniej zastępują klasyczne domofony zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że producenci stosują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne i starają się sprostać najwyższym standardom wzornictwa. Konkurencja na rynku jest ogromna.

Na wideodomofon (system wideodomofonowy) składają się następujące urządzenia:
- jeden lub kilka monitorów wideodomofonowych do komunikacji z osobą na zewnątrz, do obserwacji tego, co się dzieje przed kamerą umieszczoną w bramofonie oraz do zwalniania rygla elektromagnetycznego (czasami monitory mają dodatkowe przyciski funkcyjne służące np. do zapalania oświetlenia, czy sterowania napędem bramy),
- zewnętrzny wideobramofon zawierający zespół kamery telewizyjnej do obserwacji osób odwiedzających, panel z przyciskami do wywoływania, mikrofon i głośnik do prowadzenia rozmowy,
- centralny zasilacz wideodomofonowy i ewentualnie zasilacze lokalne (najczęściej spotykane w rozbudowanych systemach widedomofonowych),
- pamięć obrazów wideodomofonu (jako oddzielny panel dostawiany do monitora, obecnie coraz częściej pamięć bywa zintegrowana z monitorem), zapamiętuje po kolei wszystkie wywołania z określeniem dokładnego czasu ich wystąpienia,
- elektrozaczep lub rygiel elektromagnetyczny do zwalniania blokady drzwi na klatką schodową lub furtki na posesję.

Kamera wideodomofonowa (wideobramofon)

Niezbędnym wyposażeniem wideodomofonu przy wejściu do budynku jest oczywiście wideobramofon, w którego skład wchodzą: kamera telewizyjna, moduł audio, panel z przyciskami i system oświetlenia. 

Wideobramofon zawiera czarno-białą lub kolorową kamerę z przetwornikiem obrazowym służącą do obserwacji tego, co się dzieje bezpośrednio przed bramofonem. W przypadku lepszych kamer często zdarza się, że możliwa jest regulacja kąta widzenia. W przypadku kamer czarno-białych do doświetlania służą diody podczerwieni (IR) umożliwiające identyfikację osoby przy braku oświetlenia zewnętrznego. Przy kamerach kolorowych stosuje się źródła światła białego, które nie powodują zafałszowań kolorów.

Wideobramofony (kamery wideodomofonowe)
Kamera wideodomofonowa DRC-4CANs COMMAX
Kamera wideodomofonowa
DRC-4CANs srebrna COMMAX
Kamera wideodomofonowa DRC-4CHC COMMAX
Kamera wideodomofonowa
DRC-4CHC COMMAX
Kamera wideodomofonowa DRC-4CPN2 COMMAX
Kamera wideodomofonowa
DRC-4CPN2 COMMAX
Kamera wideodomofonowa DRC-4G COMMAX
Kamera wideodomofonowa
DRC-4G COMMAX

Przedstawione powyżej wideobramofony są przeznaczone do analogowej (4-przewodowej + obwód rygla) instalacji wideodomofonowej do domu jednorodzinnego. Wideobramofony DRC-4CAN i DRC-4CHC Commax mają obiektywy z regulacją położenia, dzięki czemu można dokładniej  wyregulować obszar obserwacji kamery. Wideobramofon DRC-4CHC Commax występuje również w wersji z czytnikiem zbliżeniowym UNIQUE 125kHz (DRC-4CHC/RFID). Wideobramofon ten ma możliwość istnieje zapamiętania 1003 breloków zbliżeniowych. Takie rozwiązanie istotnie ułatwia korzystanie z wideodomofonu. Wystarczy zbliżyć taki breloczek do panela, aby zadziałał rygiel elektromagnetyczny i nie trzeba było otwierać drzwi za pomocą klucza. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy jest ciemno lub gdy mamy zajęte ręce.

Z kolei wideobramofon DRC-4CPN2 Commax ma wandaloodporną, żeliwną obudowę. W zestawie znajduje się uchwyt umożliwiający montaż bramofonu pod kątem 30 stopni. Tutaj należy jednak pamiętać, że kamera ma ukryty obiektyw typu PIN-HOLE bez regulacji kąta widzenia. Należy zatem właściwie dobrać wysokość montażu, aby osoba odwiedzająca była widoczna. Również przedstawiona powyżej kamera wideodomofonowa DRC-4G Commax ma obiektyw bez regulacji kąta widzenia.

Prawidłowo zamontowany i uruchomiony wideobramofon umożliwia wywołanie monitora wideodomofonowego poprzez naciśnięcie przycisku oraz prowadzenie rozmowy pomiędzy osobą znajdującą się na zewnątrz budynku, a osobą znajdującą się wewnątrz budynku.

Aby zapewnić optymalną pracę kamery wideodomofonu, należy osłonić ją przed bezpośrednim oświetlaniem przez światło słoneczne. Wideobramofon jest standardowo przystosowany do pracy na zewnątrz. Wskazane jest jednak dokładne zabezpieczenie kamery, aby nie była bezpośrednio narażona na opady deszczu, silne wibracje lub na nadmierną ilość kurzu. Wielu producentów wideodomofonów proponuje różnego rodzaju osłony, uszczelnienia i daszki.

W przypadku wideodomofonów wielomieszkaniowych zewnętrzny panel wideodomofonowy może być rozbudowywany za pomocą elementów modułowych, co umożliwia złożenie wideobramofonu z odpowiednią ilością przycisków. Coraz częściej jednak w przypadku budownictwa wielorodzinnego stosuje się wideodomofony cyfrowe, w przypadku których wybieranie lokatorów odbywa się za pomocą klawiatury lub cyfrowego spisu lokatorów.

Coraz częściej wideodomofony mają zaimplementowane dodatkowo elementy systemów kontroli dostępu. Stosuje się na przykład manipulatory cyfrowe i wtedy otwieranie drzwi wejściowych jest realizowane za pomocą kodu wpisywanego na klawiaturze. W bramofonach są montowane również coraz częściej czytniki zbliżeniowe UNIQUE 125kHz, które umożliwiają wejście lokatorom bez konieczności otwierania drzwi kluczem. W tych bramofonach wbudowany moduł kontrolera wraz z czytnikiem zbliżeniowym umożliwia otwarcie drzwi po zbliżeniu breloka lub karty zbliżeniowej do panela. W praktyce spotyka się również czytniki pastylek Dallas iButtom. Te jednak wymagają przyłożenia pastylki do czytnika.

Kamera wideodomofonowa DRC-4CHC/RFID COMMAX
Kamera wideodomofonowa
DRC-4CHC/RFID COMMAX

Przedstawiona na powyższej fotografii kamera wideodomofonowa DRC-4CHC/RFID Commax ma wbudowany moduł kontrolera wraz z czytnikiem zbliżeniowym Unique 125kHz, który umożliwia otwarcie drzwi za pomocą breloków. Czytnik zbliżeniowy obsługuje do 1003 breloków. Kontroler wraz z czytnikiem zbliżeniowym jest autonomicznym elementem systemu kontroli dostępu. Dzięki temu wideodomofon umożliwia załączenie rygla elektromagnetycznego lub zwory elektromagnetycznej na zaprogramowany. Istnieje również możliwość podłączenia przycisku wyjścia.

Do obserwacji szerszego planu przed furtką, do kontrolowania innych wejść lub terenu na zewnątrz oraz wewnątrz budynku (np. garaże) można zastosować dodatkową przemysłową kamerę telewizyjną CCTV. Coraz więcej nowoczesnych monitorów wideodomofonowych ma możliwość podłączenia dodatkowych kamer CCTV i obserwacji obrazów z nich pochodzących, w tym w ramach funkcji PIP. Jeśli dodatkowa kamera wideodomofonu ma znajdować się na zewnątrz budynku, konieczne jest umieszczenie jej w hermetycznej obudowie wyposażonej w grzałkę i osłonę przeciwsłoneczną lub zastosowanie kamery dedykowanej do pracy w warunkach zewnętrznych.

Monitor wideodomofonowy

W mieszkaniu podstawowym elementem wideodomofonu jest monitor z wbudowanym modułem fonicznym (unifonowym). Na monitorze można obserwować sytuację przed wideobramofonem umieszczonym przed wejściem do budynku, czy na posesję. Niektóre wideodomofony zapewniają możliwość podłączenia kilku monitorów w jednym mieszkaniu. Ponadto wideodomofony mogą oferować możliwość podłączenia wewnętrznego systemu interkomowego. W takim przypadku monitor widedomofonowy jest rozbudowywany o dodatkowe podstawki (przystawki) z odpowiednią ilością przycisków oraz o domofonową (możliwość dołączenia standardowych unifonów). W jednym mieszkaniu może być kilka monitorów podłączonych do jednego przycisku przywoławczego w panelu zewnętrznym i/lub kilka klasycznych unifonów - do łączności głosowej, również z funkcją zwalniania elektrozaczepu.

Monitory wideodomofonowe
Monitor wideodomofonowy CDV-40Q COMMAX
Monitor wideodomofonowy
CDV-40Q COMMAX
Monitor wideodomofonowy CDV-71BE COMMAX
Monitor wideodomofonowy
CDV-71BE COMMAX

Po wciśnięciu przycisku na panelu zewnętrznym wideodomofonu najpierw w monitorze jest generowany sygnał dźwiękowy. Obraz odwiedzającego widziany przez kamerę wideodomofonową pojawia się na wywoływanym monitorze w przeciągu kilku sekund. Jeśli osoba wywoływana nie podniesie słuchawki, obraz będzie wyświetlany najczęściej przez ok. 30 do 60 sekund, po czym wyłączy się automatycznie. Jeśli w tym czasie zostanie wywołany inny abonent (monitor) systemu wideodomofonowego, wówczas obraz na pierwszym monitorze zniknie a pojawi się na wybranym ostatnio. Takie rozwiązanie gwarantuje poufność wizji. Porządny wideodomofon powinien zapewniać również sekretność prowadzonych rozmów; dotyczy to zwłaszcza systemów wielorodzinnych. Dzięki wbudowanemu w monitor dodatkowemu przyciskowi możliwe jest uaktywnienie kamery w panelu zewnętrznym i monitora bez przywołania z zewnątrz. Obraz uzyskany po wciśnięciu tego przycisku również wyłącza się automatycznie.

Każdy monitor wideodomofonowy jest wyposażony standardowo w przycisk otwierania drzwi, który służy do zwalniania relektrozaczepu montowanego przy drzwiach wejściowych lub bramce. W przypadku wielorodzinnych systemów wideodomofonowych funkcja zwolnienia elektrozaczepu (rygla elektromagnetycznego) działa tylko w przypadku prowadzenia rozmowy. Stąd też tylko osoba wywołana może otworzyć drzwi wejściowe. 

Czasami monitory wideodomofonowe wyposażone są - oprócz przycisku otwierania drzwi - w dodatkowe przyciski funkcyjne, które mogą być na przykład zastosowane do włączania oświetlenia klatki schodowej lub załączania oświetlenia zewnętrznego. Mogą też służyć do otwierania dodatkowego rygla elektromagnetycznego lub bramy wjazdowej (uruchamianie napędu do bramy). W obudowie monitora umieszczone są ponadto potencjometry do regulacji jaskrawości, kontrastu i głośności.

W kolorowych monitorach wideodomofonowych stosuje się ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD-TFT. Spotyka się monitory z wyświetlaczem 3,5", 4", 5", 7" i 10". Chociaż ciągle popularne są monitory słuchawkowe, to coraz częściej spotyka się monigtorygłośnomówiące, w tym z wyświetlaczami dotykowymi ułatwiającymi obsługę.

Monitor wideodomofonowy z wyświetlaczem dotykowym
Monitor wideodomofonowy CDV-1020AE COMMAX
Monitor wideodomofonowy
CDV-1020AE COMMAX

Nowoczesne wideodomofony oferują coraz więcej dodatkowych funkcji. Przedstawiony na powyższej fotografii dotykowy monitor wideodomofonowy CDV-1020AE Commax umożliwia połączenie na jednym ekranie obrazu z kamery wejściowej (w bramofonie) oraz zewnętrznej kamery CCTV (funkcja PIP - obraz w obrazie). Takie rozwiązanie umożliwia obserwację osoby przed wejściem oraz szerszego pola (np. całej ulicy lub podjazdu przed domem). Monitor CDV-1020AE ma także menu OSD, za pomocą którego można w prosty sposób ustawić parametry ekranu czy wbudowanego modułu pamięci. Moduł pamięci wideodomofonu daje możliwość automatycznego lub ręcznego zapamiętywania 128 obrazów z kamer wideobramofonów i późniejsze odtworzenie zapisanych zdjęć (np. po dłuższej nieobecności domowników).

Dodatkowe funkcje wideodomofonów
Funkcja PIP w monitorze CDV-1020AE COMMAX
Funkcja PIP w monitorze
CDV-1020AE COMMAX
Funkcja pamięci w monitorze CDV-1020AE COMMAX
Funkcja pamięci w monitorze
CDV-1020AE COMMAX

Obrazy odwiedzających są zapamiętywane w monitorach wraz z określeniem czasu i kolejności odwiedzin. Niektóre monitory wideodomofonowe potrafią zapamiętać nawet 1000 zdjęć, a wbudowany czytnik kart SD umożliwia zapis i odtwarzanie zdjęć oraz odtwarzanie filmów i muzyki. Dołączany pilot umożliwia sterowanie dodatkowymi funkcjami wideodomofonu. Obsługuje moduł pamięci, ułatwia przeglądanie zdjęć, odtwarzanie filmów i muzyki oraz ustawianie parametrów monitora.

Instalacja wideodomofonowa

Instalacja wideodomofonu z przewodem koncentrycznym

Zaletą wideodomofonowych systemów wielożyłowych z przewodem koncentrycznym jest przede wszystkim możliwość rozbudowy systemu o łączność interkomową (możliwość dołączenia dodatkowych unifonów i prowadzenia rozmów między nimi). Wideodomofon może również współpracować z kamerami telewizji przemysłowej lub kolejnymi stacjami zewnętrznymi (kamera + przyciski). Zaletą jest także łatwość rejestracji zdjęć gości pod nieobecność gospodarzy w module pamięci wideodomofonu oraz podgląd wizji na odbiorniku TV poprzez wejście wideo. Dzięki przesyłaniu wizji za pomocą przewodu koncentrycznego odległości między bramofonem i monitorem mogą być stosunkowo duże. Systemy takie są też mniej podatne na zakłócenia, niż wideodomofony czterożyłowe.

Schemat blokowy instalacji wideodomofonowej z przewodem koncentrycznym
Schemat blokowy instalacji wideodomofonu z przewodem koncentrycznym

Przedstawiony na powyższym rysunku wideodomofon firmy Urmet jest oparty na wideobramofonie 1745, monitorze 1703 i zasilaczu 789/5B. Dzięki zastosowaniu przewodu koncentrycznego system jest bardziej odporny na zakłócenia. W tego typu systemach z wydzielonym zasilaczem nie ma potrzeby doprowadzania napięcia sieciowego 230V do monitora. Zasilacz można umieścić w rozdzielni elektrycznej (tablicy rozdzielczej) i zabezpieczyć oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym.

Pokazany powyżej wideodomofon Urmet umożliwia:
• wywołanie wideomonitora sygnałem dźwiękowym poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się w bramofonie,
• prowadzenie rozmowy pomiędzy osobą znajdującą się na zewnątrz budynku, a osobą znajdującą się wewnątrz budynku,
• obserwację osoby znajdującej się w polu widzenia kamery umieszczonej w panelu; oświetlenie zapewnia również widoczność w nocy,
• uruchomienie rygla elektromagnetycznego (elektrozaczepu) otwierającego drzwi lub furtkę,
• wywołanie podglądu wizji z kamery zewnętrznej.
Przedstawiony zestaw wideodomofonowy wymaga stosowania przewodu koncentrycznego 75 ohm do przesyłania sygnału wizyjnego. Dzięki temu system jest bardziej odporny na zakłócenia.

W przypadku instalowania większej ilości monitorów wideodomofonowych sygnał wizyjny jest doprowadzany szeregowo do każdego z nich. Jeśli zachodzi konieczność rozdzielenia sygnału na kilka pionów lub rozdzielenia go na kilka monitorów (np. na piętrze), to konieczne jest zastosowanie dystrybutora sygnału wideo. Będzie on również niezbędny w instalacji szeregowej, w której występuje większa ilość monitorów. Do każdego monitora można podłączyć dodatkowe monitory (zawsze z zasilaczem lokalnym) i/lub unifony. Dystrybutor posiada wejście sygnału wideo i kilka wyjść, z których jedno można połączyć z kolejnym dystrybutorem. Jeśli długość kabla koncentrycznego 75 Ohm jest większa niż 300 m - należy użyć wzmacniacza sygnału wizyjnego. Umożliwia on zwiększenie długości kabla nawet do 1000m i kompensację strat.

Instalacja wideodomofonu bez przewodu koncentrycznego

Wideodomofony bez przewodu koncentrycznego umożliwiają również rozbudowę o dodatkowe kamery i wideobramofony. Ich zaletą jest prosty montaż oraz możliwość zamiany istniejącego systemu domofonowego na wideodomofonowy bez konieczności wymiany okablowania. Wadą systemów wideodomofonowych bez kabla koncentrycznego jest ograniczona możliwość rozbudowy systemu oraz ograniczenia w odległości komunikacyjnej, chociaż niewątpliwą ogromną zaletą jest łatwość instalacji. Długość przewodów instalacyjnych nie powinna w zasadzie przekraczać 100m. Przy odległościach do 50m wystarcza kabel średnicy 0,50mm. Przy większej długości przewodów należy zastosować odpowiednio większy przekrój przewodów. Tutaj też bez wątpienia ogromen znaczenie ma jakość wideodomofonu. Wideodomofony porządnych producentów w reguły zapewiają dobrą pracę przy znacznie większych odległościach, niż wideodomofony "niskobudżetowe".

Przy wykonywaniu instalacji wideodomofonu należy zawsze pamiętać o doprowadzeniu napięcia zasilającego. W tego typu systemach wideomonitor wymaga najczęściej napięcia sieciowego 230V. Zatem przy wykonywaniu okablowania wideodomofonu należy położyć również przewód sieciowy. Zarówno skrętki telekomunikacyjne, jak i przewody alarmowe nie mogą być stosowane do pracy z napięciem 230V.

Najczęściej wideodomofony wykorzystują system 4-przewodowy. Do komunikacji między wideobramofonem a monitorami są wykorzystywane 4 żyły sygnałowe (Audio, Video, Zasilanie i GND). System wideodomofonowy steruje ryglem elektromagnetycznym (elektrozaczepem) poprzez przekaźnik NO znajdujący się w bramofonie. Należy jednak pamiętać, że do zasilania elektrozaczepu należy doprowadzić napięcie zasilające i do tego potrzebne są dodatkowe dwie żyły.

Schemat blokowy wideodomofonu MC-730CM ABAXO
Instalacja wideodomofonu MC-730CM Abaxo

Na powyższym rysunku przedstawiono schemat połączeń prostego zestawu wideodomofonowego MC-730CM ABAXO. Jak widać z rysunku do połączenia między monitorem i kamerą wystarczą 4 żyły. Do podłączenia elektrozaczepu potrzeba 2 dodatkowych żył. Niemniej jednak wskazane jest przesyłanie sygnału wizyjnego za pomocą kabla koncentrycznego. Nie należy również mieszać żył innych instalacji (np. alarmowych i telefonicznych) z instalacją wideodomofonu.

Poniższy rysunek przedstawia schemat połączeń bardziej rozbudowanego systemu wideodomofonowego.

Schemat blokowy systemu wideodomofonowego
Schemat blokowy instalacji wideodomofonu Commax
bez przewodu koncentrycznego

Jest to system wideodomofonowy oparty na monitorze Commax. W skład wideodomofonu wchodzą 2 wideobramofony (kamery), 1 monitor i 1 unifon dodatkowy. Oczywiście - w najprostszym przypadku - do monitora może być podłączona tylko jedna kamera z ryglem elektromagnetycznym. Między kamerami i monitorem wideodomofonu wystarcza poprowadzenie kabla 4-żyłowego. Do zasilania każdego rygla elektromagnetycznego potrzebne są oczywiście dodatkowo 2 żyły. Jak wynika ze schematu wideodomofonu, rygiel jest wyzwalany za pośrednictwem panela bramowego (wideobramofonu).

Przy instalacji wideodomofonu często pojawia się problem dodatkowego sterowania bramą z napędem elektrycznym. Do realizacji tego celu można wykorzystać specjalny moduł MD-RA1 współpracujący z monitorami analogowymi wyposażonymi w funkcję interkomu. Przykład takiego rozwiązania przedstawiono na poniższym rysunku.

Schemat blokowy systemu wideodomofonowego ze sterowaniem bramą wjazdową
Schemat blokowy systemu wideodomofonowego Commax ze sterowaniem bramą wjazdową

Wideodomofony coraz częściej umożliwiają sterowanie bramą z napędem elektrycznym. Często jest to realizowane za pomocą przycisku interkomu w monitorze. Sterowanie jest niezależne od podglądu kamery. Istnieje również możliwość takiej konfiguracji systemu, aby sterowanie było możliwe tylko przy aktywnym podglądzie z kamery wideodomofonu.

W przypadku bardziej rozbudowanych monitorów wideodomofonowych istnieje jeszcze możliwość podłączenia kamer telewizyjnych CCTV.

Schemat blokowy instalacji wideodomofonowej z kamerami CCTV
Schemat blokowy instalacji wideodomofonowej Commax z kamerami CCTV

Schemat takiego wideodomofonu opartego na monitorach CDV-1020AE Commax przedstawiono na powyższym rysunku. System wideodomofonowy obsługuje 2 kamery wideodomofonowe przy furtkach oraz 2 kamery telewizyjne CCTV. Zalecana ilość unifonów podłączanych do jednego monitora nie powinna przekraczać dwóch. Nie należy również łączyć więcej niż dwóch monitorów równolegle. W przypadku większej ilości należy zastosować aktywny rozdzielacz sygnału wizyjnego.

Dobór kabli do instalacji wideodomofonu

Instalacja wideodomofonowa powinna być wykonywana z wykorzystaniem odpornej na zakłócenia skrętki parowanej. Przy odległościach między kamerą umieszczoną przy furtce i monitorem w domu nie przekraczających około 50m wystarczy kabel o średnicy żył 0,5mm. Może to być na przykład kabel trzyparowy XzTKMXpw-3x2x0.5. Przy większych odległościach należy stosować kable grubsze o średnicy żył 0,8mm, np. XzTKMXpw-3x2x0,8. W przypadku przedstawionej wcześniej instalacji z kablem koncentrycznym potrzeba większej ilości żył. Wtedy należy zastosować kabel sześcioparowy XzTKMXpw-6x2x0.5.

Kabel doziemny trzyparowy XzTKMXpw-3x2x0.5
Kabel doziemny trzyparowy XzTKMXpw-3x2x0.5
do zewnętrznej instalacji wideodomofonu

Kabel doziemny typu XzTKMXpw jest wykonywany w odpornej na warunki zewnętrzne powłoce polietylenowej. Ma zaporę przeciwwilgociową z taśmy aluminiowej pokrytej warstwą kopolimeru etylenu. Kabel ten jest ponadto wypełniony żelem hydrofobowym. Wszystko to sprawia, że kable telekomunikacyjne typu XzTKMXpw są przeznaczone do układania w kanalizacji kablowej i bezpośrednio w ziemi. W tego typu połączeniach nie wolno stosować przewodów alarmowych typu YTDY i telekomunikacyjnych YTKSY przeznaczonych do instalacji wewnętrznych. Pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci ulegają one szybko degradacji i wideodomofon przestaje działać. Gdy kabel jest układany tylko w budynku, to wystarczy oczywiście zwykła skrętka telefoniczna typu YTKSY.

Analogiczne wymagania pod względem odporności na niekorzystne warunki otoczenia dotyczą również kabla koncentrycznego (współosiowego). W przypadku konieczności prowadzenia instalacji wideodomofonu z furtki do domu można zastosować odporny na warunki atmosferyczne kabel koncentryczny SAT-1.15 Digital.

Kabel doziemny koncentryczny SAT-1,15
Kabel doziemny koncentryczny SAT-1.15 Digital
do zewnętrznej instalacji wideodomofonu

Powłoka tego kabla koncentrycznego jest wykonana z czarnego polietylenu odpornego na działanie promieni UV oraz czynników atmosferycznych. Wypełnienie ośrodka kabla specjalnym żelem zabezpiecza przed ewentualną penetracją wody. Kabel współosiowy SAT-1,15 Digital może być z powodzeniem układany bezpośrednio w ziemi (np. między furtką  a domem), kanalizacji kablowej lub na zewnątrz budynku. Tak wykonana instalacja wideodomofonowa zapewni wieloletnią, niezawodną pracę systemu.

Autor: Aleksy Kordiukiewicz

O ryglach elektromagnetycznych (elektrozaczepach) i elektromagnesach do drzwi (zworach elektromagnetycznych) piszemy w artykule "Rygle elektromagnetyczne i elektromagnesy do drzwi" oraz w artykułach Domofony i System kontroli dostępu.

Oferowane wideodomofony wraz z opisami, fotografiami i kartami katalogowymi można obejrzeć w katalogu internetowym AVAL.